torsdag 13 november 2025

Nya ex av älskade böcker

 


Köper nya, inbundna, vackra ex av underbara romaner av Göran Tunström för att byta ut de sönderlästa pocketversionerna. Hoppas kunna få tag på fler inbundna av författaren på Bokbörsen.

Prästungen handlar om Göran Tunströms uppväxt i Sunne, Värmland, mitt i världen. Vi får följa honom i ljusa och mörka stunder genom barndomens trygghet och nyfikenhet, under den svåra tiden kring faderns bortgång, i ungdomen och första mötet med kärleken och in i vuxenlivet. Romanen skildrar den allmänmänskliga erfarenheten av att slitas mellan behov av trygghet och längtan efter det okända. Sammantaget en berättelse fylld av värme, härlig humor, och smärtsamma stunder.

Även Tjuven utspelar sig delvis i Sunne, där Johan föds som Ida Pripps och Fredrik Jonson Löks trettonde barn. Johan växer upp i fattigdom, men lämnar så småningom det torftiga huset på Torvnäs för att studera i Uppsala. Där inleds försöken att lösa gåtan kring Silverbibeln, vilket senare leder honom till Ravenna och sökandet efter livets mening. Centralt i romanen är även den tidlösa kärleken mellan Johan och hans kusin Hedvig. Magisk realism när den är som bäst. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar