Mina drömmars stad av Per Anders Fogelström, och de efterföljande romanerna om staden och dess förvandling, är något av det allra bästa i svensk litteratur. Det är den stora omvandlingens tid och nya möjligheter öppnar sig. Den unge Henning far till Stockholm för att arbeta och skapa en ljus framtid. Han får slita hårt, men får också uppleva vänskap och kärlek. Romanen är en rakbladsvass analys och skildring av urbaniseringens och industrialiserings förödande konsekvenser för människans livsvillkor.
Andromeda av Therese Bohman utspelar sig på förlag och skildrar vänskapen mellan den unga praktikanten Sofie och den litteräre chefen Gunnar. Utan att slösa med orden skapar författaren ömsinta porträtt av människor som berör. Relationen mellan Sofie och Gunnar gestaltas på ett ett finstämt och lyhört sätt, där finns en mycket subtil sexuell spänning, som alltid kontrolleras till förmån för vänskapen. Stämningen är nostalgisk i en melankolisk insikt om att allt snart kommer att vara förbi.
Den allvarsamma leken av Hjalmar Söderberg handlar om det unga paret Arvid och Lydia. Trots att de är förälskade i varandra vill eller vågar inte Arvid binda sig. När Lydias far dör gifter hon sig med en förmögen man. Arvid blir förkrossad och gifter sig i sinom tid med en annan kvinna. Efter tio år möts de igen av en slump... Romanen är en smärtsam kärlekshistoria med två personer som misstror och sårar varandra och den är även en fantastisk sekelskiftesbeskrivning.
Molnfri bombnatt av Vibeke Olsson handlar om unga Hedwig, som växer upp samtidigt som den nationalsocialistiska rörelsen breder ut sig, vilket oroar hennes föräldrar som är socialdemokrater. För Hedwig är situationen komplicerad; hon vill vara lojal med sina föräldrar, samtidigt som hon vill passa in i samhället och vara lik sina jämnåriga kamrater. Efter nazisternas maktövertagande interneras Hedwigs far och Hedwig blir kär - i en SS-man. Molnfri bombnatt är en oerhört gripande historia om människans grundläggande behov av samhörighet och delaktighet.
När man skjuter arbetare av Kerstin Thorvall handlar om en flicka från enkla förhållanden som gifter sig med läroverksadjunkten, utan att veta att han bär på en allvarlig sinnessjukdom. Trots alla svårigheter blir äktenskapet kärleksfullt på sitt eget vis, och glädjen över dottern - barnet som inte skulle fått födas - ändlöst stor. Det här är en oerhört vacker, gripande och omskakande berättelse och ett dokument över den tid då arbetare sköts.

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar