Söndag igen och dags för en ny smakbit i utmaningen En smakebit på söndag hos Mias bokhörna. Den här veckan har varit omvälvande, jag har ganska hastigt valt att säga upp mig och kommer att gå i pension i oktober. Allt är just nu nytt och omtumlande, men framför allt befriande!
Boken jag vill dela en smakbit ur är Berätta allt av Elizabeth Strout, det är den sista boken i serien om Lucy Barton. Jag kommer att sakna den karaktären ofantligt mycket, har levt med illusionen att vi är väninnor i många år nu.
"Det var den här historien som Lucy hade berättat: Lucys kärlekshistoria med Bob Burgess, som aldrig hade blivit verklighet. Den biten som fick Lucy och Olive att gråta var när Lucy berättade om när hon träffade Bob när han hade klippt sig, och att Lucy älskade honom ännu mer så fort hon fick syn på honom. "Han såg så oskuldsfull ut, Olive, han såg ut som ett barn, och det tog bara kål på mig. Jag ville ta honom i famnen och säga: Bob! Du är du! Men i exakt det ögonblicket gick det på något sätt upp för mig: Vi kommer aldrig att rymma tillsammans, för du är Bob."

Strout gillar jag, kommer nog läsa så småningom.
SvaraRaderaHon är fantastisk!
RaderaGrattis igen till pensionen! Författaren känner jag till men har inte läst något av henne. Än.
SvaraRaderaTack!
Radera